top of page
František Doubek, Tomáš Polišenský, Johana Tlustá

Zaostřeno na nálezy I

S blížícím se Novým rokem vám přinášíme i nový seriál článků. Archeologové se pomocí učiněných nálezů pokouší rekonstruovat podobu života našich předků. Nejen, že takové nálezy objevujeme, ale také samozřejmě musíme pečlivě studovat i ty již učiněné. Každý archeolog se pak specializuje a je fascinován určitým obdobím nebo materiálem. Zeptali jsme se našich kolegů, který z archeologických objevů je jejich nejoblíbenější. Rádi bychom vám tím představili zajímavé, ale i neobvyklé či kuriózní nálezy. Co myslíte, jedná se vždy o předměty?


 

Tomáš Polišenský: Loďka z Durrnbergu u Halleinu


K mým oblíbeným archeologickým nálezům patří loďka z Durrnbergu u Halleinu. Tento zlatý model loďky s vesly byl nalezen v knížecím hrobě ze 4. století př. n. l. Zajímavý je jednak sám o sobě, ale i jeho symbolickým významem týkající se tehdejšího výnosného obchodu se solí v této oblasti. Ten pokračoval i v následujících obdobích a podle dochovaných obrazů víme, že ještě z novověku zde byla sůl transportována na loďkách. Takže ne jak zpívá Ivan Mládek „Brno je zlatá loď...", ale spíš Hallein je zlatá loď.



Loďka z Durrnbergu u Halleinu (wikipedie)

Přeprava soli, Salt Office Keltenmuseum Hallein (wikipedie)


František Doubek: Kopec pod mochovským gotickým kostelem sv. Bartoloměje


Pokud mám vybrat pro mě nejzajímavější archeologický nález (mimo ty, které jsem osobně objevil) zůstanu patriotem a hrdým mochovským rodákem. Nebude se však jednat o předmět, který najdete někde v depozitářích nebo muzejních expozicích. Jedná se totiž o kopec pod mochovským gotickým kostelem sv. Bartoloměje. Před několika lety se opravovaly praskající zdi tohoto kostela a při té příležitosti se vykopalo podél zdiva i několik archeologických sond. I přes jejich hloubku kolem 3 metrů se nepodařilo zachytit podloží a proto se následně provedlo geofyzikální měření, které ukázalo, že je tento kopec zhruba ze dvou třetin uměle navršený. Pravděpodobně se tedy jedná o mohutnou pravěkou mohylu, kterou zde kdysi na mírném návrší vystavěly tehdejší obyvatelé. I takovéto velké a vcelku nenápadné archeologické nálezy tedy skýtá a skrývá středočeská krajina.



Kopec pod mochovským gotickým kostelem sv. Bartoloměje, (hrady.cz)

 

Fotografie pocházejí z osobních archivů autorů příspěvků, nebo z veřejně přístupných zdrojů.

Comments


Nejnovější příspěvky
Archiv
bottom of page